Alternatif Medya Şenliği’ne Açık Çağrımızdır!


Medyanın önemi her geçen gün artıyor. Giderek ağırlaşan sosyal, ekolojik ve ekonomik krizlerden doğru ve tam anlamıyla haberdar olmak, bunların gerçek sebep ve sorumlularını cesaretle araştırmak ve politik meseleleri tüm yurttaşlarla doğrudan paylaşabilmek için özgür ve ilkeli bir medyaya ihtiyaç var. Dahası, herkesin kendi rengini ve sesini paylaşabileceği katılımcı bir ortam yaratmak, ayrımcı ve nefretli söylemlerden arınmış bir habercilik yapmak ve temelde daha güzel, daha adil, daha eşitlikçi, kısacası daha yeşil bir dünya yaratmak için medyaya düşen çok önemli görevler var.

Öte yandan “ana-akım” medya bu görevi yerine getirebilmek için gerekli olan özelliklere sahip değil. Devlet eliyle gerçekleşen sansür ve düşünce özgürlüğüne uygulanan sınırlamalar hakim medyayı sarmış durumda. Bundan da kötüsü, ana akım medyanın içinde bulunduğu ekonomik ve politik güç ilişkilerinin yarattığı oto sansür doğru ve etik haberciliğin önünde kocaman, yapısal bir engel.

“Alternatif medya” bu yüzden hayati önem taşıyor. Yurttaş gazeteciliği yapan, katılımcı ve demokratik, etik değerlere sahip, yerelin sesini duyan ve duyuran, söylenmesinden korkulanı söyleyebilen bir medyanın varlığı Türkiye’nin içinde bulunduğu çıkmaz ve krizlerden kurtulması için şart. Özgür bir topluma giden yol, özgür bir medyadan geçiyor.

Yeşil Gazete, bu mücadele için yola çıktı. Yerelin, ayrımcılığa uğrayanın, haksızlık yaşayanın sesini duyurabilmek için. Ana akım medyanın ısrarla görmezden geldiği toplumsal, ekolojik ve ekonomik krizlerimizi bütün çıplaklıkları ve gerçek nedenleriyle açığa çıkarmak için. Nefret veya ayrımcılık içermeyen her türlü fikir, renk ve kelamın özgürce paylaşılabilmesi için. Doğru, etik, özgür ve vicdanlı bir habercilik yapabilmek için.

Ve biliyoruz ki, gönüllüce yürüdüğümüz bu zahmetli ve ama şenlikli yolda yalnız değiliz. Yeşil Gazete gibi bir çok alternatif medya kurumu eşitlikçi ve özgür bir topluma ulaşmak için mücadele veriyor.

Bu nedenlerle, Yeşil Gazete olarak bir şenlik düzenlemek istedik. Tüm bu konuları tartışıp dertleşelim, neler yapılabilir düşünelim, yaptıklarımızı ve varlığımızı birbirimizle ve tüm katılımcılarla paylaşalım, devam eden kampanyalarımızın tanıtımlarını yapalım… Birbirimizi tanıyalım, sesimizi topluma daha güçlü duyurmanın yollarını arayalım, takipçilerimizle bir araya gelelim ve alternatif medyanın gelişim sürecine katkı sağlayacak verimli, şenlikli bir gün geçirelim.

“Alternatif Medya Şenliği” bunun için yola çıkıyor.

16 Ekim 2011, pazar günü Beyoğlu Yeşilev’in yanında bulunan otopark alanında düzenlenecek Alternatif Medya Şenliği’ne katılmanız, kurum, grup veya mücadelenizi paylaşmanız, şenliğin içeriğine katkıda bulunmanız için, açık çağrımızdır.

Alternatif Medya Şenliği Taslak Programı

Şenlik süresince

  • Yeni Medya Düzeni (mi?) (Moderatör ve ana konuşmacı: Tolga Çevikel)
  • Medyada Nefret Söylemi (Moderatör ve ana konuşmacı: Yasemin İnceoğlu)
  • Medya Okuryazarlığı
  • Dijital Aktivizm (Moderatör ve ana konuşmacı: Alper Akyüz)
  • İnternet Sansürü

konularında katılımcı söyleşi ve tartışmalar,

sokak sanatçılarından gün boyu sürecek performans ve aktiviteler,

alternatif medya kurumlarının açacakları ve kendi etkinliklerini düzenleyecekleri stantlar,

şenliğin sesini tüm topluma duyurabilmek için internetin katılımcı gücünü kullanacağımız etkinlikler,

akşam saatlerinde de canlı müzik performansları düzenlenecek.

Kurum, grup, oluşum ve bireysel olarak nasıl katılabilirim?

  • Şenlik alanında kurumunuz için tanıtım standı açabilir ve standınızda istediğiniz etkinliği (imza toplama, atölye çalışması, tanıtım etkinlikleri vb…) festival hazırlık ekibini önceden ve ekteki form aracılığıyla bilgilendirmeniz durumunda yürütebilirsiniz.***
  • Yukarıda belirtilen söyleşi oturumlarında kısa konuşmacı olarak kişisel ve/veya kurumsal olarak başvurabilirsiniz. Her oturumun yaklaşık 1,5 saat sürmesini hedefliyoruz, bu bağlamda mümkün olan en yüksek katılım ve renkli bir tartışma ortamını sağlamak amacıyla kısa konuşma süreleri oturumun moderatörleri tarafından belirlenecek.
  • Şenlik gönüllüsü olabilirsiniz. Şenlik hazırlık ekibinde yer alarak lojistik, basın ve tanıtım işleri,

atölye çalışmaları, sosyal aktivite çalışmalarının hazırlık çalışmalarında yer alabilirsiniz.

*** : Alanda yer sınırlaması nedeniyle belli bir sayının üzerinde stant açılması mümkün olmayacak; bu nedenle böyle bir talebiniz varsa lütfen aşağıda yazılı olan tarihlere kadar bizlerle iletişime geçiniz. Fiziksel kapasitemizin üstünde bir talep olması durumunda Şenlik Hazırlık Ekibi olarak bir seçim sürecine girmek zorunda kalacağımızı da şimdiden ve üzüntüyle bildiriyoruz.

Katılımınız için lütfen sağ sütundaki “Başvuru Formu”nu indirip, eksiksiz doldurarak

Durukan Dudu – durukand@gmail.com ve

Sevil Turan – sevilturan@gmail.com

adreslerine en geç 26 Eylül 2011 pazartesi günü saat 23:30’a kadar gönderiniz.

Şenlikte yer almak isteyen kurum, grup ve gönüllü bireylerle 27 Eylül 2011 salı günü saat 18.30’da, Beyoğlu Yeşil Ev’de bir toplantı düzenleyeceğiz. Bu toplantıya katılımınız da son derece önemlidir.

Festivalle ilgili son gelişmeleri ve haberleri www.yesilgazete.org sitesinden de takip edebilirsiniz.

Alternatif Medya Şenliği’nde bir arada olmak dileğiyle!

 

 

Alternatif Medya Şenliği Organizasyon Ekibi

20 Eylül 2011, Salı

Reklamlar
Bu yazı Ana Sayfa, Uncategorized, Şenlik 2011 içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s